Akciové trhy za Baracka Obamy

02.02.2017

Akciovým trhům se poslední dny úřadování Baracka Obamy v prezidentském křesle dařilo poměrně slušně. I díky tomu je období vlády Baracka Obamy pro akcie jedním z nejlepších v historii. Ačkoli to tak na počátku nevypadalo a počátek nástupu do prezidentské kanceláře by se dal pro akciové trhy nazvat jedním z nejhorších v historii, akcie se brzy odrazily k růstu a nastartovaly jeden z nejdelších a nejsilnějších býčích trhů v americké historii.

Nástup Baracka Obamy byl nepochybně negativně ovlivněn tehdejší situací na trzích, především nemovitostní krizí a krachem banky Lehman Brothers. Americký akciový trh tak oslabil v období od voleb do inaugurace prezidenta o 17,41 %.  

V samotný den nástupu B. Obamy do funkce, tedy 20. 9. 2009 došlo k poklesu amerického akciového trhu (reprezentovaného tentokrát širším akciovým indexem S&P 500) dokonce o 5,28 % za jediný den.

Následně však došlo k obratu a americký akciový index Dow Jones Industrial Average svým investorům od inaugurace Baracka Obamy vydělal přes 148 % (bez započítání dividend) a to řadí tento výsledek ke čtvrtému nejlepšímu výnosu akciového indexu DJIA od roku 1900. 

Jak je vidět z obrázku výše, prvenství v tomto žebříčku má prezident Calvin Coolidge, za jehož funkční období zhodnotil index dokonce o 251,7 %. V závěsu za ním je prezident Bill Clinton s 227 % růstem a na třetí příčce F. D. Roosvelt se 197 %. Kromě těchto čtyř patří k dalším prezidentům s tříciferným růstem také Reagan se 135 % a Eisenhower se 120 %. Nelichotivou druhou stranu žebříčku vede prezident Herbert Hoover. Za jeho úřadování poklesl index přes 80 % a druhé místo má prezident George Bush s poklesem 22 %.

Co čekat od úřadování Donalda Trumpa? Nástup byl, alespoň z pohledu akciových trhů, velmi vydařený...

Zdroj: Bespoke Investment Group, LLC