Nejvyšší inflace za 17 let

15.12.2021

Slovensko má nejvyšší inflaci za posledních 17 let. Meziroční míra inflace dosáhla v listopadu 5,6 %.

U nás byl růst meziroční míry inflace ve stejném období 6 %. Jaký je rozdíl mezi námi a Slovenskem? Ano, určitě 0,4 procentního bodu, nicméně důležitější je to, že my máme možnost s vysokou inflací něco dělat díky možnosti nastavovat vlastní měnovou politiku prostřednictvím České národní banky. 

Měnová politika Slovenska je v rukou ECB, která drží úrokové sazby stále na nule. Jakýkoli posun ECB směrem k méně uvolněné měnové politice hrozí obnovením finančního napětí tím, že se zvýší náklady financování (vzrostou výnosy dluhopisů) slabších zemí jako jsou Řecko, Itálie, Španělsko. Situace těchto zemí nebyla dobrá už před pandemií. 

Při nízkých úrokových sazbách se na tento problém trochu zapomnělo. Státní dluhy evropských zemí se mezi tím v porovnání s hodnotami z roku 2019 zvýšily mnohdy o více než 10 procentních bodů. Uvidíme, co udělají s výnosy dluhopisů další rozhodnutí ECB, která bude muset být ve svých následujících krocích mimořádně obezřetná. Možná nám více napoví už zítřejší zasedání ECB.